Erytrytol – czym jest?

Erytrytol – czym jest?

Erytrytol jest naturalną substancją słodzącą. Ten zdrowy słodzik posiada zerową wartość energetyczną. Nie jest on metabolizowany przez ludzki organizm. Z tego względu jest on zalecany osobom odchudzającym się albo cukrzykom. Ten słodzik należy do alkoholi wielowodorotlenowych – polioli. Do tej samej grupy należy też m.in. ksylitol.

Erytrytol – korzyści z jego stosowania

Erytrytol to zamiennik cukru uznawany na najzdrowszy cukier świata. Kluczową korzyścią z jego stosowania jest to, że wspomaga on odchudzanie, jest w pełni bezpieczny dla cukrzyków, a co ważne – pomaga uniknąć próchnicy. Z tych powodów zdecydowanie warto sięgnąć po erytrytol zamiast zwykły cukier. Istotne jest jednak to, że nie wolno przesadzić ze spożywaną ilością erytrytolu. To pozwoli uniknąć efektu przeczyszczajacego. Ten produkt jest zalecany też osobom zmagających się z problemami układu trawiennego, bo nie jest on przetwarzany przez organizm.

Erytrytol – czy jest bezpieczny?

Na chwilę obecną nie ma żadnych wyników badań świadczących o niepożądanym działaniu erytrytolu. Zgodnie z oświadczeniem wydanym przez WHO, czyli Światową Organizację Zdrowia, erytrytol jest w pełni bezpiecznym środkiem dla ludzkiego organizmu i zdrowia. Potwierdzają to wcześniejsze i wieloletnie badania w różnych ośrodkach. Jak dotąd nie stwierdzono kancerogennego działania, czyli takiego, które sprzyjałoby pojawieniu się albo rozwojowi jakichkolwiek nowotworów. Erytrytol został wręcz zaliczony do antyoksydantów. Te substancje wiążą niebezpieczne wolne rodniki. To nie jest mutagenna substancja, a jego spożycie nie wywoła żadnych zmian genetycznych. Cieżarne kobiety również mogą spożywać erytrytol, ponieważ nie działa on negatywnie na rozwijający się płód w łonie matki. Spożycie erytrytolu może zaburzyć odczuwanie głód oraz sytości.

Erytrytol nie jest metabolizowany przez oragnizm, więc zostaje on wchłonięty do krwiobiegu i wydalony z moczem. Enzymy nie są zdolne go strawić. Zatrzymuje on też rozwój pewnych bakterii, które odpowiadają za próchnicę zębów.

Share